INAPOI LA ADFR

Rezultatele sesiunii de finantare CNC 2017 pentru productii cinematografice

Centrul Național al Cinematografiei (CNC) a anunțat vineri, 11 mai, rezultatele concursului sesiunii de finanțare pe 2017 în vederea acordării de sprijin nerambursabil pentru producțiile cinematografice.

La fel ca în fiecare an, Centrul Național al Cinematografiei a deschis un nou concurs de finanțări nerambursabile pentru producții cinematografice de lung și scurt metraj. Printre câștigătorii acestei sesiuni se numără Radu Jude, Bogdan Mirică, Horațiu Mălăele, Adrian Silișteanu și Tudor Giurgiu.

Comisia de selecție a fost formată din: Titus Vîjeu, Boglarka Nagy, Adrian Onciu, Alex Ștefănescu și Marin Vladimir pentru secțiunea ficțiune, Sorin Botoșeneanu, Tudor Potra și Cornel Mihalache pentru secțiunea documentar și Daniel Todoran Rareș, Marius Nedelcu și Constantin Păun pentru animație.

Mai jos veți găsi lista completă a producțiilor câștigătoare, pe care urmează să le vedem pe marile ecrane în curând:

LUNGMETRAJ FICȚIUNE

  1. Tipografic-Majuscul. 20/20 (r. Radu Jude)
  2. Boss (r. Bogdan Mirică)
  3. Nunți, botezuri, înmormântări (r. Horațiu Mălăele)
  4. Cine-verite (r. Horațiu Mălăele)
  5. Cabina de machiaj (r. Vlad Păunescu)
  6. Discipolul (r. Ivan Ostrochovski)
  7. Emil (r. Andrei Gruzsniczki)
  8. Cel viu dintre cei morți (r. Alexandru Maftei)
  9. Sluga (r. Marian Crișan)
  10. Brigada Ortodoxă (r. Cristina Iacob)
  11. Oameni de treabă (r. Nae Constantin Tănase)
  12. Dirijorul tăcerilor (r. Ovidiu Georgescu)
  13. T&S (r. Napoleon Helmis)
  14. Peștele beat din lună (r. Kohki Hasei)
  15. Proștii (Fools) (r. Tomasz Wasilewski)
  16. Domnișoara Bovary (r. Dinu Tănase)

LUNGMETRAJ FICȚIUNE DEBUT

  1. Simion Liftnicul (r. Adrian Sârbu)
  2. 1985 (r. Bogdan Mureșanu)
  3. Avertismentul (r. Adrian Voicu)
  4. Directorul Cascadei (r. Svetoslav Draganov)
  5. Balaur (r. Octav Chelaru)
  6. Om-câine (r. Ștefan Constantinescu)
  7. Dog Poo Girl (r. Andrei Huțuleac)
  8. Ultimul film al lui Quixote (r. Tom Wilson)
  9. Înăuntru (r. Eugen Jebeleanu)
  10. Șnițele înaripate (r. Mihai Mălaimare)

SCURTMETRAJ FICȚIUNE

  1. Sami (r. Stefan Orlandic Stojanovski)
  2. Laila (r. Raia Al Souliman)
  3. Anul nou care n-a fost (r. Bogdan Mureșanu)
  4. Ultimul drum spre mare (r. Adrian Voicu)
  5. Afganistanii (r. Adrian Silișteanu)
  6. Admitere (r. Tudor Cristian Jurgiu)
  7. Refugiul (r. Răzvan Săvescu)
  8. O gură de oxigen (r. Bogdan Mureșanu)
  9. Havana, Cuba (r. Huțuleac Andrei Alexandru)
  10. These days (r. Andrei Crețulescu)
  11. O întâlnire (r. Andrei Gruzsniczki)
  12. Idila (r. Mihai Mincan)
  13. Scena (r. Cristian Pleș)
  14. 20 de metri (r. Cristian Iftime)
  15. Despre noi (r. Ruxandra Ghițescu)
  16. Doamna Nicol (r. Alexandru Mavrodineanu)
  17. Empiric (r. Ioana Țurcan)
  18. Oase (r. Mihai Bauman)
  19. Ieștean (r. Anghel Damian)
  20. Examenul (r. Valeriu Andriuță)

FICȚIUNE TEMATIC

  1. Pădurea de molizi (r. Tudor Giurgiu)
  2. Maria, Regina României (r. Brigitte Drodtloff)
  3. Cardinalul (r. Nicolae Mărgineanu)
  4. Memento (r. Ioan Ionescu)

DOCUMENTAR

  1. Al cui cîine sunt? (r. Robert Lakatos)
  2. Alice (r. Teodora Ana Mihai)
  3. Copii pierduți pe plajă (r. Alina Manolache)
  4. Paradisul naivilor (r. Copel Moscu)
  5. Pâinea noastră cea de toate zilele (r. Șerban Georgescu)
  6. Maia, portret cu mîini (r. Alexandra Gulea)
  7. Însemnări pentru țara mea (r. Monica Lăzurean-Gorgan)
  8. Melina și orașul fermecat (r. Nebojsa Slijepcevic)
  9. Delta Bucureștiului (r. Eva Pervolovici)
  10. Team building (r. Adina Popescu, Iulian Manuel Ghervas)
  11. Negustorul de meteoriți (r. Copel Moscu)
  12. La revedere, tovarăși! (r. Raluca Durbacă)
  13. Granița morții (r. Cătălin Apostol)
  14. Balaurul Dobrogean (r. Cătălin Drăghici)
  15. Alpha Beta Gamma (r. Dragoș Turea)

ANIMAȚIE

  1. Fram – călătorie cu peripeții (r. Ștefan Buzea)
  2. Prima vînătoare (r. Barna Nemethi)
  3. Se poate și așa (r. Valentin Urziceanu)
  4. Mauricio (r. Radu Nicolae)
  5. Fluierul Morții (r. Valentin Urziceanu Ricardo)
  6. Miriam (r. Radu Nicolae)
  7. Invizibilii (r. Anna Florea)

DEZVOLTARE FICȚIUNE

  1. Biciclete (r. Radu Bărbulescu)
  2. Impredictibil (scenariu Adrian Cârlugea)
  3. Interior zero ( scenariu Ioana Moraru)
  4. Moartea și fecioara (r. Adina Pintilie)
  5. Metronom (scenariu Alexandru Mircea-Belc)
  6. Cazul Râmaru (scenariu Avram Iclozan)
  7. Testament (r. Radu Popescu)
  8. La civil (r. Teodora Ana Mihai)
  9. Amiabil (r. Marius Barna)
  10. Metamorfoze (r. Peter Kerek)

DEZVOLTARE DOCUMENTAR

  1. Fotografii însângerate (r. Copel Moscu)
  2. Premiera Absolută (scenariu Liviu Tofan)
  3. Love lines (r. Isabela von Tent)

DEZVOLTARE ANIMAȚIE

  1. Rugați-vă pentru fratele Alexandru (r. Sergiu Negulici)
  2. Vasile Lucaciu (scenariu Andrei Ștefan Haiduc)

Un articol de Romina Banu

Ultimele Stiri